За місяць до президентських виборів в Україні створили портал, де кожен охочий може подати заявку на внесення сайту або публікації до реєстру фейків. А ще громадська організація VoxUkraine запустила першу в Україні онлайн-базу висловлювань політиків, які можна перевірити на правдивість.
Реєстр фейків
Напередодні президентських виборів запрацювала тестова версія реєстру фейків та інфосмітників України, створена осередком Національної спілки журналістів України в Ірпені.
“У нас регулярно поширюють фейки різного плану: від звичайної образи до насильницьких закликів. Все це робиться в звичному стилі: без доказів та без фактів. Якщо немає відповідальних осіб, то й немає відповідальності перед Законом України. Це призводить до поширення фейків”, – пише один із засновників сайту, голова ірпінського осередку НСЖУ Костянтин Хафізов.
Кожен охочий може подати заявку на внесення сайту або публікації до реєстру фейків. Для цього розроблені правила та критерії, за якими буде заноситися той чи інший сайт. Шляхом голосування ухвалюватиметься рішення стосовно внесення до реєстру. Відповідь буде публікуватися на сторінці із запитом.
Крім того, кожен власник сайту або автор може подати апеляцію і довести, що його стаття чи веб-сайт не є фейковими.
Антологія брехні
Громадська організація VoxUkraine та фактчекінговий проект VoxCheck запустили першу в Україні онлайн-базу висловлювань політиків Антологія брехні на сайті nepravda.org.
VoxUkraine зазначає, що до вибірки ввійшли висловлювання на важливі для українців теми: реформи, фінансування армії, стан економіки, боротьба з корупцією, медицина, освіта, пенсії, субсидії, держборг тощо. Більше половини перевірених цитат виявилися неправдивими. На базі перевірок VoxCheck розробив Рейтинг маніпуляторів та брехунів.
“Щотижня на сайті, а також в телеграм-каналі Антологія брехні будуть з’являтися нові перевірки цих та інших політиків”, – розповідають засновники.
Джерело
Немає коментарів:
Дописати коментар