середа, 20 березня 2019 р.

Фейки як зброя Кремля

Директор Національної розвідки США Ден Коутс попередив, що Росія використовуватиме кібертехнології для втручання у вибори президента України. За словами американського чиновника, Кремль також продовжить вести інформаційну війну проти демократії і залучить соціальні мережі для досягнення своїх цілей.
Директор Нацрозвідки США підкреслив, що захоплення українських моряків і кораблів у Керченській протоці стало «прикладом готовності Кремля порушувати норми міжнародного права для залякування своїх сусідів і досягнення своїх цілей».

Редактор українського проекту StopFake.org Вікторія Романюк погоджується з висновками Коутса.

Ми перебуваємо в стані постійних інформаційних фейків і різної дезінформації
Вікторія Романюк

‒ Останні п'ять років ми перебуваємо в стані постійних інформаційних фейків і різної дезінформації, тому особливо сьогодні ми маємо бути насторожі й очікувати різні інформаційні провокації і не тільки. Події в Азовському морі продемонстрували готовність Росії порушувати правила, норми, ми не можемо розслаблятися. На своєму сайті ми зафіксували значну кількість фейків ‒ до трьох тисяч. Кожного разу, коли ми спростовуємо та аналізуємо такі матеріали, то говоримо про наративи, що склалися ще з 2014 року. Один з базових наративів саме про те, що в Україні нібито немає ефективної влади. Президента Петра Порошенка не просто критикують, а образливо дискредитують різними способами та роблять з нього вкрай негативного персонажа. Зараз ми бачимо посилення таких тенденцій і появу різного роду фейків про вибори.

Вікторія Романюк зазначає, що абсурдні фейки на кшталт знаменитої історії з «розп'ятим хлопчиком» вже не працюють.

‒ Але є вже більш складні приклади, з впливом через соцмережі та рекламну політику в них. Через масові дії, процеси подібний вплив може бути досить ефективним. У соцмережах йдеться не тільки про звичайних користувачів, які з необережності та через неуважність поширюють таку інформацію ‒ також це так звані лідери думок і окремі блогери, медіа, які намагаються просувати подібну інформацію. До того ж на сході та півдні України продовжують дивитися російські телеканали через супутник.

Голова громадської мережі «Опора» Ольга Айвазовська нагадує, що Росія інвестує гроші в українські вибори.

‒ В опублікованому після злому пошти листуванні російського діяча Владислава Суркова фігурували суми, що виділялися на бюджет українських партій під час місцевих виборів 2015 року в різних регіонах країни. Коли ми аналізували переказ схожих сум на рахунки тих партій, то стало очевидно, що фінансування може відбуватися як на низовому, локальному рівні, так і на рівні національних акторів, ЗМІ тощо. Я не думаю, що можна буде простежити надходження ресурсів або інформаційної війни з єдиного центру, тому що диверсифікація джерел саме і створює враження, що інформація достовірна. Коли йдеться про кандидатів, у яких загальний рейтинг недовіри перевищує рейтинг довіри, то будь-яка інформація може вплинути на потрапляння або непотрапляння до другого туру, на отримання певних відсотків.

Ольга Айвазовська



Народний депутат України, заступник голови постійної делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи Георгій Логвинський стверджує, що міжнародне товариство вже знайоме з технологіями, які застосовує Росія.

‒ Ми постійно ставимо на сесіях ПАРЄ питання про нові принципи впливу на людину, на маси людей через так звану постправду. Самі факти можуть мати позитивне й правильне значення, але вони так зманіпульовані, щоб отримати необхідний для замовника висновок. Це позначилося в резолюції ПАРЄ під назвою «Гібридна війна», у якій підкреслюється, що саме через маніпуляції інформаційними потоками можна вкласти ту чи іншу думку в розум читача, який не має можливості отримати повний обсяг інформації. Одна з проблем боротьби з фейковими новинами, постправдою, з гібридною війною ‒ це свобода слова, свобода журналістики. Потрібно переймати позитивний досвід, де є якийсь офіційний контроль ‒ профспілковий або якийсь інший ‒ щоб журналіст залишався журналістом як репортер, а не виробник фейків.

Георгій Логвинський



Георгій Логвинський робить висновок, що головна мета Росії ‒ зберегти Україну та її громадян у сфері свого впливу будь-якими доступними методами.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Немає коментарів:

Дописати коментар

Перипетії еміграції, або чи всі, хто поїхав з країни - зрадники?...

  “Іноді мені здається, що всі, хто лишився, бездумно засуджують всіх, хто виїхав, просто за самий факт перетину кордону” (З листування в ча...